Egy kis türelmét kérjük, keressük az Ön számára legjobb ajánlatot.

Nyírségi Turistavarázs
  • magyar
  • english
  • deutsch
  • rumeno
  • slovenski
  • lengyel
  • русский

Szálláshely »

Események »

Étteremek »

Látnivalók

• Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

„Az év TDM szervezete”

Nyíregyháza, Turisztikai Információs Központ
    4400 Nyíregyháza,
    Kossuth tér 1.
    T.: 42-310-735
    F.: 42-310-735

tdm@nyiregyhaza.info.hu

Nyírség Turizmusáért Egyesülat

Aquarius Fürdő

Sarkany Wellness

KIsvakond

Svájci Lak

Korona Hotel

Levelek Tócentrum

Zsindelyes Pálinkafőzde

Kakukk Étterem

Nyilas Fogadó

Centrál Hotel és Étterem

Műemlék épületek

Kossuth tér A tér legmeghatározóbb épülete a Benkó Károly tervezte Városháza, melynek aulájában megtekinthető a Nyíregyháza múltját bemutató képkiállítás.Az árkádos bejáratú, reneszánsz hangulatú, eklektikus épület ...

Kossuth tér
A tér legmeghatározóbb épülete a Benkó Károly tervezte Városháza, melynek aulájában megtekinthető a Nyíregyháza múltját bemutató képkiállítás.Az árkádos bejáratú, reneszánsz hangulatú, eklektikus épület 1842-ben épült, de mai alakját 1872-ben nyerte el. Vendégszobájának olyan híres irodalmi és történelmi személyek voltak lakói, mint Móricz Zsigmond, Mikszáth Kálmán és I. Ferenc császár. A térre néző erkély felett, a homlokzat két szélén egy-egy Justitia-szobor látható, amely arra utal, hogy egykor a megyei bíróságnak is helyet adott az épület. A tér közepén emelkedik a Kossuth szobor, melyet Bethlen Gyula készített. A szobor hátsó oldalán egy törött ágyúcsövön egy madár látható, s alatta a dátum: 1848.
Öreg gesztenyefák árnyékában áll az Örökváltság-emlékoszlop, bal oldalán a kétkedő, jobb oldalán a bizakodó, kemény parasztarcokkal – „Nyíregyháza városa többé földesúri juss és hatalom alá nem tartozik”.

A tér folytatása a Hubert József tervei szerint 1912-ben épült Takarékpalota eklektikus épülete, melynek védett műemléki pénztártermét festett, színes üvegű kupola borítja. Vele átellenben a város századvégi, szintén eklektikus építményeinek egyike, az 1895-ben Alpár Ignác tervei alapján épült Hotel Korona emelkedik. Három frontja más-más arcot mutat az érdeklődőnek. Érdekessége, hogy az avatására rendezett bálon gyúlt fel először villanyfény a városban.

Hősök tere
A Kossuth  és Hősök tere között található a 2001-ben felavatott Városalapítók szobra - Nagy Benedek alkotása - Károlyi Ferenc grófot és Petrikovics János szarvasi csizmadia mestert ábrázolja, akik az elnéptelenedő város 1753-as újratelepítésének főszereplői voltak. A Hősök terén található impozáns épület, az eklektika és a historizmus jegyeit ötvöző Megyeháza (1892), Alpár Ignác munkája. A homlokzat két fülkéjében Kallós Ede alkotásai, Szabolcs vezér és István király, a díszudvaron pedig gróf Lónyay Menyhért (1871-72) és Kállay Miklós (1942-44) egykori miniszterelnökök szobrai találhatók. A Megyeháza előtti parkot Kisfaludy Stróbl Zsigmond által 1928-ban készített I. világháborús emlékmű uralja. Főalakja a sárkánnyal küzdő hős, a két mellékcsoport: indulás a harcba és a vég. A budapesti Gellért hegyen látható Sárkányölő a nyíregyházi szobor némi módosítása.

Országzászló tér
A téren találjuk a II. világháború áldozatainak és mártírjainak emlékművét, valamint a huszároknak emelt „A magyar huszár” bronz lovasszobrot. A huszárok 1869-től részesei a város életének, ekkor költözött be ugyanis a magyar királyi hadsereg egy huszárezred osztálya a város laktanyájába. A huszárok a II. világháborúig fontos szerepet játszottak a város gazdasági és társadalmi életében.
A térről jól látható, városképet meghatározó jelentőségű szecessziós saroképület, az egykori Nyírvíz palota. A szecessziós palota Papp Gyula és Szabolcs Ferenc tervei szerint épült 1910-1912-ben. Az épület Széchenyi utcára néző oromzatán ősfoglalkozásokat jelképező két mozaikkép látható: az egyik a halászatot-vadászatot, a másik a földművelést szimbolizálja.

Szent István utca
Az utca elején látható a két épületből álló ún. Luther-ház, mely egykor az evangélikus egyház bérpalotája volt. Az épület 1928-ban Kotsis István tervező munkája alapján épült fel, s abban az időben a város legmodernebb bérházának számított.
Pár lépésre a Luther háztól, a Szent István u. 8. sz. alatti ház falán emléktábla hirdeti, hogy e helyen állt a neves író, újságíró Krúdy Gyula szülőháza, aki 1878-ban született Nyíregyházán. Nem messze innen található a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium, mely a megye első gimnáziuma. 1806-ban alapította az evangélikus egyház, 1861-től gimnázium. Diákja volt többek között Krúdy Gyula - író, Kabay János – vegyész-kutató és Gádor Béla – író, újságíró is.