Egy kis türelmét kérjük, keressük az Ön számára legjobb ajánlatot.

Nyírségi Turistavarázs
  • magyar
  • english
  • deutsch
  • rumeno
  • slovenski
  • lengyel
  • русский

Szálláshely »

Események »

Étteremek »

Látnivalók

• Nyíregyházi Turisztikai Nonprofit Kft.

„Az év TDM szervezete”

Nyíregyháza, Turisztikai Információs Központ
    4400 Nyíregyháza,
    Kossuth tér 1.
    T.: 42-310-735
    F.: 42-310-735

tdm@nyiregyhaza.info.hu

Nyírség Turizmusáért Egyesülat

Aquarius Fürdő

Sarkany Wellness

KIsvakond

Svájci Lak

Korona Hotel

Levelek Tócentrum

Zsindelyes Pálinkafőzde

Kakukk Étterem

Nyilas Fogadó

Centrál Hotel és Étterem

Gasztronómiai specialitások

Az 1700-as évek közepén érkeztek Nyíregyházára a tót ajkú telepesek, akik a város határában szakítottak ki földeket művelésre, kialakítva ezáltal a városra ma is jellemző bokortanyákat.

Itt termelték meg saját fogyasztásra, ill. eladásra a gabonaféléket és egyéb növényeket, s ezekből az egyszerű alapanyagokból készültek ízletes ételeik, amelyek még ma is megtalálhatóak a mindennapok étkezéseiben, mint például savanyú krumplileves, sztrapacska, lapcsánka, mákos guba.

A pálinka kulturált fogyasztása napjainkban újból terjed, elsősorban étvágygerjesztőként fogyasztják vagy baráti beszélgetések, társasági összejövetelek kísérőjeként is egyre többször szerepel. Nyíregyháza közelében, Érpatakon található a Zsindelyes Pálinkafőzde, ahol nemcsak megízlelhetőek a kiváló minőségű pálinkák, hanem be is avatnak a pálinkafőzés rejtelmeibe.

NYÍRSÉGI GOMBÓCLEVES

Hozzávalók:
1/2 kg hús (sertéscomb)
1 fej vöröshagyma
25 dkg zöldborsó
25 dkg gomba
sárgarépa-zöldség felkarikázva
negyed zeller
3 dl főzőtejszín
citromlé
petrezselyem

Burgonyagombóc:
4 db nagy burgonya megfőzve-áttörve
2 db tojás
liszt - amennyit felvesz
kevés olaj
csipet só
Összegyúrjuk és apró gombócokat készítünk belőle.

Elkészítés:
Kevés olajon a vöröshagymát megpirítjuk, az egészen apróra vágott húst rátesszük és megdinszteljük.
Tipp: kevés vízzel felöntve a hús gyorsabban megpuhul.
Hozzáadjuk a felszeletelt répát, zöldséget, gombát és zöldborsót. Egy kicsit átpirítjuk az egészet, 1 evőkanál liszttel megszórjuk. Átkeverjük és felengedjük vízzel. Ezután adjuk hozzá a sót, ételízesítőt, pici őrölt borsot és a nagyad zellert.
Ha már a hús megpuhult, akkor belefőzzük a burgonyagombócokat, akkor jók, ha feljönnek a tetejére. Ezt követően öntjük hozzá a 3 dl főzőtejszínt, összeforraljuk és kb. 1/2-1 citrom levét teszünk még a levesbe.

Zsindelyes Kacsamell

•  Ezt a jellegzetes ételt a Zsindelyes Pálinkafőzde saját receptjeként kezeli, a Zsindelyes Kóstolóház vendégei előszeretettel kérik ezt a különlegességet pálinkatúrák alkalmával. Az eredetvédett meggypálinka jellege minden falatnál előbukkan, ettől lesz igazán Zsindelyes a recept.

Hozzávalók 4 személyre

Kacsamell filé (bőrős) 600 gr

Újfehértói Fürtös Ágyas Meggypálinka 60 ml

Tarkabors frissen malomból

Akácméz 40 gr

Fürtös Meggy 300 gr

Vörösbor 200 ml

Keményítő 5 gr

Fahéj

Szegfűszeg

Keserű 85 % csokoládé

Citromhéj

Burgonya 600 gr

Vaj 50 gr

Friss mentalevél

Elkészítés:

A kacsmelleket tisztítjuk, borsozzuk és bedörzsöljük a meggypálinkával, legalább egy-két napra hűtőbe tesszük. Sütés előtt enyhén sózzuk. A kacsamelleket először rostlapon vagy serpenyőben sütjük úgy, hogy minden oldala süljön, képződjön kéreg rajta! Ezután sütőben folytatjuk 120-130 fokon addig amíg a belseje el nem éri a 70 fokot majd pihentessük kb. fél órát 60 fokon. Míg a kacsamell pihen elkészítjük a meggyragut. A vörösborban feltesszük főni a fahéjat, szegfűszeget, citromhéját, a felére forraljuk. Serpenyőben mézet hevítünk, hozzáadjuk a kimagozott meggyet, rálocsoljuk a pálinkát, meggyújtjuk, ha az alkohol elégett fölöntjük a fűszeres borral és megszórjuk reszelt keserű csokival. Az egészet beforraljuk (ha kell, keményítővel sűrítjük). A burgonyákat tisztítás után hordó alakúra faragjuk és gőzöljük. Ha elkészült vajon vágott mentalevelet futtatunk és megforgatjuk benne a burgonyákat. Tálaláskor a tányér közepére tesszük a meggyragut, tetejére tesszük a szeletelt rózsaszínű kacsamellet és melléteszünk a mentás burgonyahordókból.

Pálinkaajánlat: Zsindelyes Újfehértói Fürtös Ágyas Meggypálinka